SALUKI

Helmi12png

SALUKI on sobiv tõug Sulle, kes Sa hindad hellust, kujutlusvõimet ja iseseisvust. Pole kindel kas Sina oled valinud SALUKI või hoopis vastupidi! SALUKI on kui elav kunstiteos, palake igivana kultuuri ja müsteeriumit,  lisandina  idamaine huumoritaju.

Saluki on üks maailma vanimaid koeratõuge. Hutchinsoni Dog Encyclopedias on  märge 6000 – 5000 e. Kr  elevandiluule graveeritud Saluki peakujutisest.Salukide olemasolust  ja säilimisest tänapäevani saame olla tänulikud  islamiusulistele araabia hõimudele. Kui araablastelt küsida kuidas sobib nende armastus ja austus  Muhamedi õpetuse ja Koraaniga, mis koeri räpasteks loomadeks peab siis vastus on lihtne: Saluki ei ole koer vaid SALUKI ja seega püha  Allahi kingitus mis lubab araabidel süüa Saluki abil jahiretkedelt saadud liha ning annab talle õiguse elada samas telgis koos kõrbeülikutega.

On ilmne, et Saluki oli olemas juba 300 e. Kr, mil Aleksander Suur alustas vallutusretki Indiasse. Läbi keskaja nautis Saluki idamaiste paleede  pakutavat luksust ja soosingut. Hoolimata tõu vanadusest nähti  neid läänemaailmas alles 1840 aastal, mil Pärsiast  Inglismaale  kolm esimest Salukit toodi. 1897 aastal sai Florence Amherst oma esimesed Tahawi sheigi  kasvatatud Salukid kingituseks Egiptusest ja  põhiosa tänapäeva Salukidest põhineb neil vanadel Amhersti liinidel.

Kulus 40 aastat enne kui  tõu arvukus suurenes. Toodi  uusi  Salukisid Pärsiast  kuid tõug püsis  vähetuntuna ja haruldasena kuni briti sõdurid ja kindralid  I Maailmasõja ajal Lähis-Idasse sattusid ning mitmeid Salukisid sealt kaasa tõid  saades  neid  kingiks sõbralikelt  hõimudelt või ka sõjasaagiks. Inglise Kennelklubi registreeris tõu  1922 aastal. Ameerikasse toodi esimesed Salukid 1920 aastate alul kuid  Ameerika Kennelklubi tunnistas tõugu alles 1927 aastal.

Skandinaavia esimene Saluki oli Timsa el Sollum mis toodi Inglismaalt Rootsi 1924 aastal. Soome toodi esimene Saluki Rootsist 1938 aastal, kuid  tagastati paari aasta möödudes. Alles 1949 aastal toodi Inglismaalt kuulsast Mazuri kennelist esimene kasvatustöös tähtsust omanud Saluki Soome.

SALUKIL  ehk  pärsia hurdal või ka gasellikoeral, nagu teda  kunagi  nimetati on tasakaalustatud  kehaehitus, sihvakad jalad ja tugevad lihased tagajalgadel mis võimaldavad tal suurel kiirusel jahtida saakloomi olles vastupidav  ka  pikematel distantsidel või raskestiläbitaval maastikul. Esindatud on mitmeid eri tüüpe ja need kõik on võrdselt aktsepteeritavad sest  algusaegade hõimudel oli mitmeid eri tüüpe vastavalt nende  asualale ja  looduslikele tingimustele.

Lähis-Ida traditsioonidele vastavalt Salukisid ei müüdud  ega ostetud vaid kingiti.  Euroopasse toodud Salukid tulid erinevatelt hõimudelt  ja olivad seega  tüübilt erinevad. Kõrvalesti ja pikka saba  katavad pikad siidised karvad.  Tõustandard nõuab väärikat  kuid  pehmet ilmet truudust  väljendavates kaugelevaatavates mandlikujulistes silmades. Üldilme eeldab stiilsust, jõudu, vastupidavust ja  nõtkust – mis  võimaldavad  Salukile kui  nägemise abil kaljusel maastikul või sügavas liivas jahti pidavale  tõule  nõtke ja kiire liikumise  . Saluki võib olla nii  pika- kui lühikarvaline. Kõik värvid, näit. white, golden, grizzle, fawn, red, particolor, black &tan, bl&silver, tricolor, cream jne.  välja arvatud brindle on lubatud.  Kõrgus isastel 58-71 cm, emased  suhtes väiksemad.

.

ISELOOMUST: Salukis on nii  idamaist stiilsust  kui  ka tugevat jahikirge ja need algupärased omadused on tõus säilinud tugevalt ka tänapäevani.  Saluki on uhke, tark ja iseseisev kuid tagasihoidlik võõraste suhtes, mitte kunagi  häiritud ega agressiivne, mis loetakse tõsiseks veaks. Üks tüüpilisemaid omadusi on tema sõltumatus. See väljendub tavaliselt  vabana  jalutades kui Saluki keeldub omaniku juurde tagasi tulemast. Põhjus pole sõnakuulmatuses ega koolitamatuses vaid  selles kes  OTSUSTAB. Saluki tuleb tagasi siis kui ise seda OTSUSTAB.

Koolitamisel on esmane saada  Saluki arvama et  käske täites teeb ta just seda mida ise  oli otsustanud teha või ise  tahab teha. Saluki on tagasihoidlik võõraste suhtes. Ükskõiksus  tekitab nii mõneski  kes  tahaks Salukiga tutvust teha, pettumust. Saluki seisab  vaikselt paigal või isegi astub sammu eemale kui võõras soovib teda paitada. Sabaliputus  Salukiilt on  üks suur  austusavaldus ! Tagasihoidlikkus niisiis ei tähenda argust vaid Saluki soovib et teda koheldaks tema väärikust arvestades.

Koerasõbral tuleb leppida et Saluki ei  hüple, pöörle, vingu ega  laku rõõmust keda tahes vastutulijat. Oma pere ja tuttavaid seevastu tervitab ta  suure helluse ja rõõmuga.  Saluki mängulust  säilib kõrge eani ja nad on väga pikaealine tõug. Saluki erineb  oma mängudes teistest koeratõugudest kui öö ja päev: ei ole nad huvitatud teile visatud palli või keppe tagasi tooma, nende mäng on  stiilis: “Sina mind kätte ei saa” ja “ mina sind küll saan, igavene jänes”.

Täiskasvanud Saluki on kodus  diivaninurka  armastav  ja end inimestega võrdsena tundev isiksus, kutsikad seevastu aga täielikud “energiapommid” .  Saluki on tõug keda peetakse toas mitte õues ja elamiseks vajab ta rohkem mugavust kui ruumi sest  sobitab end alati pere lähedusse.  Liikumist  vajab tõug  küllaltki palju – jooksmine on Salukile sama vajalik kui söömine või magamine. Vabana jooksutades tohib seda teha vaid turvalisel ja suletud territooriumil sest nende kirg jahtida  kõike liikuvat  võib neile saatuslikuks saada. Saluki oskab vägagi hästi  protesteerida asjade vastu mis talle vastukarva on. Ja solvangutele ja alandustele järgneb  “kättemaks” – seega  Saluki ei ole igaühele sobiv tõug – kuigi  tekitab oma kauni  välimuse ja elegantse liikumisega   huvi ja ihaldust paljudes.

Kui Sina sobid SALUKILE siis sobib ka SALUKI  Sulle !

Eesti salukid  on olnud edukad  nii Maailma- kui ka Euroopa Võitja näitustel ja  samuti  Tõu võitjad  paljudes Euroopa riikides nii rahvusvahelistel kui ka  tõu erinäitustel.

Monica Kullarand